Květen 2017

O ručníkovém dni

12. května 2017 v 12:12 | Lexie |  Ručníkový den
Čauky! Vítejte na téhle stránce, kde se dočtete spoustu věcí... Teď bych ale chtěla napsat něco o ručníkovém dni. A tady to máte:

Ručníkový den se slaví 25. května na počest Douglase Adamse a jeho Stopařova průvodce Galaxií (též Stopařův průvodce po Galaxii). V tento den se nosí na rameni nebo přes krk ručník. Proč ručník? Ručník je totiž nejdůležitější výbavou každého správného stopaře (ne toho, co hledá stopy, ale toho, který stopuje auta nebo vesmírné lodě).

Poprvé se ručníkový den konal roku 2001 a od té doby se pořádá pravidelně. U nás se v tento den konají speciální srazy v Praze a v Brně.

Popis ručníku podle Stopařova průvodce

"Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu - můžete se například do něj zabalit, aby vám nebylo zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští, Karkrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka, nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás - blbá jak tágo, ale zato značně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím můžete utřít, pokud vám ještě připadá dost čistý.
Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Z jakéhosi záhadného důvodu, když nějaký paďour (paďour=ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má při sobě ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, repelent, výbavu do deště, skafandr atd. apod. A nejen to! Rád stopaři půjčí kterýoliv ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou "ztratil". Onen paďour si totiž pomyslí, že te, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou Galaxií, žil v drsných podmínkách, přespával v brlozích, porval se s osudem, překonal všechny obtíže, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat." A tady máte fotografii z ručníkového dne 2011 (zdroj: http://dorfl.rajce.idnes.cz/Rucnikovy_den_2011/)